هیستروسونوگرافی چیست
هیستروسونوگرافی
۱۳۹۹-۰۵-۰۵
سونوگرافی برست (سینه)
سونوگرافی برست چیست ؟
۱۳۹۹-۰۵-۱۷
الاستوگرافی کبد یا فیبرو اسکن کبد

الاستوگرافی کبد یا فیبرو اسکن کبد

الاستوگرافی کبد یا فیبرو اسکن کبد

مطالبی اصلی این مقاله :

الاستوگرافی کبد یا فیبرو اسکن کبد چیست؟

الاستوگرافی کبدی چگونه انجام می شود؟

علت انجام الاستوگرافی کبد چیست؟

عوارض ناشی از فیبرواسکن کبد چیست؟

فیبروز کبدی درمان پذیر است؟


 

بیماریهای مزمن کبدی مختلفی مانند هپاتیت B ، C  و بیماری کبد چرب می تواند منجر به آسیب بافتی و تشکیل بافت اسکار شود. با جمع شدن بافت اسکار ، کبد مقداری از خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و سفت تر می شود.

الاستوگرافی کبدی به وسیله سونوگرافی سطحی که امواجی با فرکانس پایین از بافت کبد در زیر قفسه سینه انجام می شود. سونوگرافی کاملاً بدون درد است.

 

الاستوگرافی کبدی چگونه انجام می شود؟

کبد در قسمت فوقانی راست شکم در زیر قفسه دنده قرار دارد. از بیماران خواسته می شود روی میز معاینه دراز بکشند. سونوگراف پروب را بین دنده ها قرار می دهد. نتیجه اسکن توسط پزشک تفسیر شده و احتمال ابتلا به فیبروز پیشرفته یا سیروز را بررسی می کند.

از بیماران خواسته می شود که لباس های گشاد  بپوشند و حداقل ۳ ساعت قبل از انجام آزمایش مایعات یا مواد غذایی  مصرف نکنند تا احتمال به دست آوردن نتایج تست قابل اعتماد تر باشد. انجام این آزمایش بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول می کشد.

 

الاستوگرافی کبد یا فیبرو اسکن کبد

الاستوگرافی کبد یا فیبرو اسکن کبد

علت انجام الاستوگرافی کبد چیست؟

الاستوگرافی کبدی به پزشک کمک می کند تا شدت فیبروز کبدی را در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی تعیین کند. فیبرو اسکن همچنین می تواند در تعیین اینکه آیا بیمار فیبروز / سیروز پیشرفته دارد یا خیر ، کمک کند.  که می تواند در مورد تصمیمات درمانی در رابطه با نیاز به درمان ضد ویروسی خوراکی ، نظارت بر سرطان کبد و غیره کمک کند. برخی از پزشکان نیز اندازه گیری الاستوگرافی کبدی را مرتبا انجام می دهند. سالی یک بار برای بررسی بهبود یافتگی یا وخیم تر شدن کبد.

 

عوارض ناشی از الاستوگرافی کبد چیست؟

 فیبرو اسکن کاملاً غیر تهاجمی و بدون عوازض است که تقریباً ۱۰ دقیقه طول می کشد. فیبرو اسکن برای بیمارانی با شرایط زیر انجام میشود:

  • مایعات در شکم (یعنی آسیت ، خونریزی واریس یا انسفالوپاتی کبدی)
  • هپاتیت حاد
  • نارسایی قلبی
  • چاقی شدید

 

فیبروز کبدی درمان پذیر است؟

 فیبروز اولین مرحله از اسکار کبد است. در حالی که برخی از تحقیقات انجام شده در مورد حیوانات نشان داده اند که کبد قادر به بازسازی یا بهبودی خود است ، در صورت آسیب دیدن کبد در انسان ، کبد معمولاً بهبود نمی یابد. با این حال ، داروها و تغییر شیوه زندگی می توانند از وخیم تر شدن فیبروز جلوگیری کند.

 

برای تعیین وقت کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *