انجام آمنیوسنتز

برای بیان بهتر و آشنایی شما مادران مبحث را با چند سئوال عمده شروع میکنیم تا هرچه بهتر با این تست آشنا شوید

چرا انجام آمنیوسنتز؟

برای تشخیص ناهنجاری جنین وهمچنین برای تشخیص کامل شدن مراحل تکاملی ریه جنین، بخصوص در مادران دیابتی، انجام آمنیوسنتز توصیه می شود. گاهی نیز برای درمان افزایش حجم مایع آمنیوتیک بویژه در مادرانی که این افزایش حجم، باعث تنگی نفس و مشکلات تنفسی در مادر شده است، انجام آمنیوسنتز و کاهش حجم مایع توصیه می شود.

انجام آمنیوسنتز درد ندارد

خیلی ها از انجام آمنیوسنتز می ترسند و تصور می کنند فرو کردن سوزن بلند و نازکی در شکم شان بسیار دردناک و آزار دهنده است. انجام آمنیوسنتز معمولا در ۱۵ تا ۲۰ هفتگی بارداری انجام می شود. درواقع با روشی کاملا استریل و با کمک سونوگرافی، یک سوزن نخاعی از طریق پوست شکم، وارد کیسه آمنیون (کیسه آمنیوتیک اطراف جنین را در رحم مادر در برمی گیرد و داخل آن، مایعی به نام آمنیون وجود دارد. مقدار این مایع بتدریج افزایش پیدا می کند تا نوزاد بتواند براحتی داخل آن رشد و حرکت کند) می شود. البته دقت می شود سوزن با جفت، بند ناف و جنین برخورد نکند. جالب است بدانید درد و ناراحتی مادر بر اثر این تکنیک خیلی ناچیز است و بی حسی موضعی معمولا نیاز نیست. البته مادران مبتلا به ویروس ایدز نباید آمنیوسنتز انجام دهند، چون ممکن است باعث انتقال عفونت شود. همچنین اگر جفت در مسیر ورود سوزن باشد توصیه به انجام آن نمی شود.

آمنیوسنتز چطور انجام می شود؟

انجام آمینوسنتز به صورت سرپایی انجام میشود. یعنی نیاز به بستری ندارد. در زمان انجام این روش، پزشک معالج از مانیتور سونوگرافی که تصویری روشن از وضعیت جنین در رحم و نیز مایع آمنیوتیک ارائه می‌دهد، استفاده میکند و پس از ضد عفونی کردن پوست شکم، سوزن بسیار باریکی را از راه شکم به درون رحم زن باردار فرو برده و بدون آسیب به جنین، به میزان ۲۰ تا ۳۰ میلی‌ لیتر از مایع آمنیوتیک را بیرون می‌کشد. در تمام این مدت شما به پشت خوابیده و باید بی حرکت باشید . سپس محل ورود سوزن ، با گاز تمیز ، پانسمان می شود. این بخش از آمنیوسنتز تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد.

انجام آمنیوسنتز هیچ گونه صدمه و ناراحتی خاصی در بر ندارد. پس از تهیه مایع آمنیوتیک، می‌توان آزمایش‌های گوناگونی را برای تشخیص بسیاری از اختلالات کروموزومی و سایر بیماری‌ها بر روی آن انجام داد.

وقتی سوزن وارد شکم می شود، ممکن است به مدت چند ثانیه احساس سوزش کنید. همچنین وقتی سوزن وارد رحم می شود نیز کمی احساس سوزش می کنید.

وقتی مایع آمنیوتیک خارج می شود ممکن است شما کمی احساس فشار در شکم داشته باشید. در هنگام انجام آزمایش باید به آرامی نفس بکشید و عضلات شکم خود را شل کنید.

تشخیص کدام دسته از بیماری ها و عوارض در جنین از طریق آمنیوسنتز ممکن است؟

شخیص بیماری های ژنتیکی و ناهنجاری های کروموزومی، باز بودن کانال نخاعی، تشخیص برخی عفونت ها وهمچنین بررسی اثرات ناسازگاری RH خون مادر و جنین از طریق انجام آمنیوسنتز ممکن است.

 

در مورد ناهنجاری های کروموزومی، نتایج به دست آمده از انجام آمنیوسنتز، بیش از ۹۹ درصد قابل اطمینان است، اما در مورد اختلالات مادرزادی با علل نامشخص مثل عارضه لب شکری، اختلالات ذهنی و آسیب های قلبی عروقی، آمنیوسنتز کاربردی ندارد.

عوارض احتمالی انجام آمنیوسنتز نادر است وشامل لکه بینی گذرای واژینال، نشت مایع آمینون، عفونت مایع و آسیب دیدگی جفت و جنین بر اثر برخورد سوزن می شود. بر اساس آمارهای گرفته شده، سقط ناشی از انجام آمنیوسنتز در سه ماهه دوم بارداری، یک مورد در ۳۰۰ تا ۵۰۰ بارداری بوده است.

کسانی که می خواهند آزمایش آمنیوسنتز انجام دهند باید به طور کامل از عوارض آن آگاهی داشته باشند، بویژه اگر گروه خونی منفی دارند حتما باید آمپول مخصوصی به آنها تزریق شود. همچنین باید به این افراد از نظر علائم عفونت وآبریزش (نشت مایع آمنیوتیک) هشدارهای لازم داده شود.

همکاران ما در هر دوشعبه مرکز سونوگرافی الوند و مرکز سونوگرافی بیمارستان کودکان تهران با تعیین وقت قبلی پذیرای شما برای انجام آمینوسنتز میباشند.