نقش سونوگرافی در تشخیص سنگ کلیه
نقش سونوگرافی در تشخیص سنگ کلیه
۱۳۹۶-۰۹-۲۵
انواژیناسیون
انواژیناسیون
۱۳۹۶-۰۹-۲۵
تشخیص ناهنجاریهای جنین

تشخیص ناهنجاریهای جنین

تشخیص ناهنجاریهای جنین :

اکثر جنین ها با ناهنجاری های ساختاری و ژنتیکی در طول دوران بارداری از بین میروند و یکی از عوامل اصلی سقط های بین هفته های ۶ تا ۱۴ بارداری میباشند. در واقع انتخاب طبیعی اکثر جنین های ناقص را از بین میبرد.

با این وجود تعداد قابل توجهی از جنین های با ناهنجاری های ساختاری و ژنتیکی تا آخر بارداری زنده مانده و حتی سالها پس از تولد هم عمر کرده و باعث افزایش مشکلات خانواده و جامعه ( هم از نظر نگه داری و مراقبت ایشان و هم از جنبه های اقتصادی ) میگردند.

بیماری داون یا منگولیسم ( سونوگرافیک سندروم ) و برخی از بیماری های قلبی و نیز ناهنجاری های موضعی اندام ها ( مانند عدم وجود یک اندام به تنهایی ) از جمله این  اختلالاتی هستند که باعث افزایش زحمت خانواده و نیز افزایش هزینه های سلامت جامعه میشوند.

انجام سونوگرافی های تخصصی و در زمان مناسب حین بارداری همراه با اکو قلب جنین و نیز تست های غربالگری ساده و تخصصی؛ باعث تشخیص به موقع این ناهنجاری ها شده و با سقط قانونی و طبق موازین شرعی در سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته؛ از درد و رنج خانواده ها کاسته شده و جامعه ای سلامت تر خواهیم داشت.

 

در مرکز ما پزشکان متخصص و فوق تخصص سونوگرافی و تصویربرداری جنین، طبق آخرین متد روز جهان در خدمت شما هستند با ( تشخیص ناهنجاریهای جنین ) :

۱ –  سونو گرافی غربالگری سه ماهه اول در سن ۱۱ تا ۱۴ هفته بارداری جهت بررسی NT و نیز بررسی ساختار اولیه جنین ( تشخیص برخی سندرم ها مانند اننسفالی و عدم وجود اندام ها و حتی برخی ناهنجاری های قلبی ).

۲ – سونوگرافی فوق تخصصی بررسی ناهنجاری جنینی سه ماهه دوم ( آنومالی اسکن پیشرفته ) در هفته ۱۷ تا ۲۸ که به صورت ۲ و ۴ بعدی انجام میشود و اکثر اختلالات ساختاری و ژنتیکی جنینی قابل تشخیص است.

۳ – اکو پیشرفته قلب جنین از  سن ۱۷ هفتگی تا آخر بارداری جهت تشخیص آنومالی های قلبی.

۴ – سونوگرافی کالر داپلر ( سونوگرافی رنگی عروق جنین ) به منظور پایش رشد جنین و نحوه خونرسانی آن که در دو زمان و طبق استاندارد ها انجام میشود. یکی هفته ۱۸ تا ۲۸ و دیگری از هفته ۲۸ تا انتهای بارداری.

۵ – سونوگرافی بیوفیزیکال و بررسی حرکات و تنفس جنین از هفته ۲۸ تا آخر بارداری همراه با دستگاه ثبت تغییرات ضربان قلب جنین (NST ).

لازم ذکر است که برخی اختلالات جنین مانند بیماری های پوستی؛ تعدادی از بیماری های عصبی عضلانی با شروع دیررس، کوری و کری ناشی از اختلالات عصبی و… قابل تشخیص با سونو نمی باشند.

 

دکتر رضا گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *