سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟
۱۳۹۹-۰۶-۱۳
تفاوت سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی / چهاربعدی
منظور از سونوگرافی چهار بعدی چیست؟
۱۳۹۹-۰۶-۱۵

سونوگرافی بارداری: خطرات و دلایل انجام سونوگرافی چیست؟

یقیناً بیش ترین سوالی که مادران باردار می پرسند در رابطه با موضوع خطرات و دلایل سونوگرافی است که باعث نگرانی آنها می شود. در این مقاله به بررسی خطرات تصویربرداری عمومی بارداری و دلیل انجام سونوگرافی می پردازیم. با ادامه مطلب ما را همراهی کنید.


معاینات تصویربرداری پزشکی به طور کلی در دوران بارداری بی خطر هستند. اگر باردار هستید ، انجام معاینه تصویربرداری کاملا امری طبیعی و حتی لازم است، زیرا پزشک از این راه تشخیص می دهد که آیا بارداری سالم را تجربه می کنید یا خیر. در واقع سونوگرافی اولیه به منظور اطمینان از سلامت جنین انجام می شود.

در روشهای سونوگرافی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از اشعه ای “یونیزه (ایکس)” استفاده نمی شود. از آنجا که سونوگرافی به جای اشعه ایکس از امواج صوتی استفاده می کند ، کاملا ایمن است. به همین دلیل ، سونوگرافی معمولاً در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. تا کنون هیچ موردی از آسیب دیدن جنین توسط سونوگرافی در هیچ جای جهان ثبت نشده است. اگرچه در تصویربرداری بارداری MRI به اندازه سونوگرافی رایج نیست ، اما در مورد MRI نیز این موضوع صادق است.

چرا باید سونوگرافی بارداری انجام داد؟

چرا باید سونوگرافی بارداری انجام داد؟

دلایل اصلی انجام سونوگرافی چیست؟

ممکن است پزشک شما به یکی از دلایل زیر سونوگرافی را تجویز کند:

• برای تأیید بارداری (اطمینان از بارداری)

• برای بررسی سن جنین و رشد کودک

• مشخص شدن تاریخ زایمان

• بررسی ضربان قلب ، تون عضلانی ، حرکات و رشد کلی کودک

• بررسی اینکه آیا دوقلو ، سه قلو یا بیشتر باردار هستید (به اصطلاح چندقلو )

• بررسی اینکه کودک قبل از تولد در حالت مناسب قرار دارد یا خیر

• برای برسی تخمدان و رحم. تخمدان جایی است که تخمک ها در آنجا تولید می شود.

 

غربالگری

غربالگری احتمال ابتلاء جنین به بیماری ها را بررسی میکند مثل:

بیماری های مادرزادی ، مانند spina bifida یا بیماری های قلب جنین را تشخیص دهد. بعد از سونوگرافی ، پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش های بیشتری  به نام آزمایش های تشخیصی انجام دهد، تا مطمئن شود که نوزاد شما بیماری مادرزادی دارد یا خیر. نقایص مادرزادی شرایط سلامتی است که کودک در بدو تولد دارد. نقایص مادرزادی شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را تغییر می دهد. آنها می توانند در سلامتی کلی ، در نحوه رشد بدن یا نحوه کار در بدن مشکل ایجاد کنند.

برای سایر آزمایشات قبل از تولد ، مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی (که CVS نیز نامیده می شود) یا آمنیوسنتز . CVS زمانی است که سلولهای جفت برای آزمایش برداشته می شوند. آمنیوسنتز آزمایشی است که در آن مایعات و سلولهای آمنیوتیک از کیسه اطراف کودک شما گرفته می شود.

برای بررسی عوارض بارداری ، از جمله حاملگی خارج رحمی ، حاملگی مولار و سقط جنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *