سونوگرافی زنان

 

سونوگرافی ابزاری ارزشمند در تصویربرداری از رحم، تخمدانها و فضای لگن زنانه به حساب میآید. لوله های رحمی که وظیفه انتقال تخمکها را از تخمدانها به رحم بر عهده دارند به جهت آنکه بسیار باریک هستند، در حالت عادی و طبیعی در سونوگرافی دیده نمیشوند.  از جمله بیماریهای قابل بررسی توسط سونوگرافی میتوان به فیبروم و سایر توده های رحم، کیستهای طبیعی و غیرطبیعی تخمدانی که نیاز به پیگیری از طریق متخصص زنان و زایمان دارند، تومورهای تخمدان، عفونتهای لگن و بیماریهای سیستم ادراری اشاره نمود. اکثراً در این موارد سونوگرافی از روی شکم انجام میشود ولی در برخی از موارد که تشخیص آن بر عهده متخصصین زنان یا پزشک معالج شما میباشد روش سونوگرافی داخل واژن مفیدتر و دقیقتر است.در ادامه به برسی برخی بیماریهای شایع که با سونوگرافی به راحتی تشخیص داده میشود میپردازیم

 

كيست تخمدان

كيست تخمدان توده اي پر از مايع است كه مي تواند داخل تخمدان باشد يا به بيرون از تخمدان متصل باشد. با انجام سونوگرافي بوسيله متخصص راديولوژي كيست تخمدان و اندازه آن و نوع آن مشخص مي گردد.

 

تنبلي تخمدان يا تخمدان پلي كيستيك

به دليل گونه ويژه اي از اختلال هورموني ، فوليكولها در تخمدانها رشد نمي كنند و به تدريج تخمدانها بزرگ تر از حد نرمال

 مي شوند و بافت همبند آنها نيز افزايش مي يابد و فوليكولهاي كوچك متعدد در محيط تخمدانها تجمع مي يابند. . در این مورد نیز با انجام سونوگرافي بوسيله متخصص راديولوژي تنبلی تخمدان مشخص مي گردد.

 

بيماريهاي پستان

کیست و تومورهای پستان يكي از شايعترين بیماری ها در بانوان مي باشد كه متاسفانه شيوع آن در ايران نسبتا بالاست و عامل نگراني بسياري از افراد مي باشد. در اين بيماري فاكتور ارث و ژنتيك كاملا شناخته شده مي باشد .سن شيوع اين بدخيمي معمولا بالاي 40 سالگي است ولي متاسفانه امروزه سن این بیماری از اوایل دهه سیم بانوان شروع میشود که میبایست کاملا به آن توجه داشته و با انجام سونوگرافی در تشخیص زودهنگام آن قدم برداشت.

 

چند كارهمرا ه يكديگر كمك به تشخيص زودرس بدخيمي پستان مي نمايند كه عبارتند از :

  • معاينه شخصي : امروزه توصيه مي شود كه همه بانوان از زمان آغاز بلوغ هر ماه خود را معاينه نمايند.زمان اين معاينه بايد يك روز معين در ماه (مثلا يك روز به پايان پريود) باشد .بهتر است از يك پزشك متخصص جراحي در مورد چگونگي معاينه شخصي كمك گرفته شود. هر گاه در اين معاينه ها موردي مشكوك پيدا شد فرد بايد به جراح مراجعه نمايد.
  • معاينه تخصصي : بهتر است دست كم سالي يك بار بانوان بوسيله جراح معاينه گردند.
  • ماموگرافي : امروزه توصيه مي شود كه همه بانوان از سن 40 سالگي تا 50 سالگي هر دو سال و پس از 50 سالگي تا دست كم 65 سالگي هر سال تحت ماموگرافي قرار گيرند .