نمونه سونوگرافی سه بعدی - سونوگرافی الوند

نمونه سونوگرافی سه بعدی – سونوگرافی الوند

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی با کمک نرم افزار خاصی عکس تبدیل به عکس سه بعدی می‌شود که در بین مادران باردار به سونوگرافی رنگی معروف است. این روش برای بررسی دقیق اندام‌هاست. در حال حاضر با استفاده از سونوگرافی سه‌بعدی، امکان تشخیص به موقع ناهنجاری‌های جنینی و تصمیم‌گیری بهتر مورد ادامه بارداری و بررسی نتایج اعمال جراحی داخل رحمی به راحتی امکان‌پذیر شده است.

در این روش می‌توان تمام ارگان‌های جنین از سر تا نوک انگشت‌ها را دید و به صورت دقیق قابل بررسی است. در مورد بی‌ضرر بودن یا ضرر داشتن سونوگرافی هنوز چیزی ثابت نشده است ولی به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از انجام این آزمایش به دلخواه خود خودداری کنند. در بین مادران دیده می‌شود که دوست دارند این آزمایش را انجام دهند ولی باید حتما با تجویز پزشک باشد. این روش برای بررسی مشکلات آناتومیک است.

 این سونوگرافی به منظور بررسی ناهنجاری‌ها از حدود هفته ۱۸ تا ۲۲ انجام می‌شود. والدین دوست دارند تمام جزئیات را در مورد شکل جنین بدانند. در این روش بهتر است حدود هفته ۳۰ تا ۳۵ انجام شود چون در هفته‌های آخر به دلیل اینکه سایز بچه تغییر می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود و سایز سرش تغییر می‌کند، جنین به خوبی نشان داده نمی‌شود.

 اگر جنین اختلالات آناتومیک داشته باشد، در این آزمایش نشان داده می‌شود. یعنی اختلال چه در اندام درونی و چه در اندام بیرونی مشخص می‌شود. برای مشخص کردن بیماری ژنتیک از سونوگرافی NT استفاده می‌کنند. در هفته ۱۱ تا ۱۴ این سونوگرافی صورت می‌گیرد. در این سونوگرافی ضخامت پشت گردن جنین اندازه گرفته می‌شود، اگر ضخامت زیاد باشد نشان می‌دهد ناهنجاری کروموزومی دارد.

سونوگرافی سه بعدی جهت بررسی دقیق اندام‌ها استفاده میشود.

 در حال حاضر با استفاده از سونوگرافی رنگی سه‌بعدی، امکان تشخیص به موقع ناهنجاری‌های جنینی و تصمیم‌گیری بهتر مورد ادامه بارداری و بررسی نتایج اعمال جراحی داخل رحمی به راحتی امکان‌پذیر شده است.

با انجام این آزمایش می‌توان تمام ارگان‌های جنین از سر تا نوک انگشت‌ها را دید و به صورت دقیق قابل بررسی است.

 

 مادران زیادی هستند که دوست دارند این آزمایش را انجام دهند ولی باید حتما با تجویزپزشک صورت گیرد.

جهت نوبت گیری برای انجام هر گونه سونوگرافی به صورت تخصصی با ما در شعبه سونوگرافی الوند و بیمارستان کودکان تهران در تماس باشید.