سونوگرافی nt چیست؟

 تجمع مایع زیر گوشت گردن جنین که با سونوگرافی بین ۱۱ هفتگی الی ۱۳ هفته و ۶ روز انجام می شود. در تمام جنین ها مقداری از این مایع وجود دارد اما در اکثر جنین ها با سندروم داون ، مقدار این مایع افزایش پیدا میکند

سونوگرافی nt غربالگری سه ماهه اول بارداری می باشد که احتمال وجود سندروم داون در جنین شما را بررسی میکند . این غربالگری ریسک سندروم داون را فقط تخمین میزند و میتواند به شما کمک کند که آیا به تست تشخیص دیگری نیاز دارید یا خیر ، در حالی که تست های تشخیصی مثل cvs یا آمینوسنتز به شما جواب قطعی تری میدهد.

مزیت سونوگرافی nt آن است که در ماه های اول بارداری انجام می شود و به شما این شانس را میدهد تا در صورت لزوم برای ختم بارداری اقدام نمایید.

قبلا مادران تنها پس از به دنیا آمدن فرزندشان، متوجه نقص های مادرزادی و ژنتیکی در او می شدند، اما با تکنولوژی جدید سونوگرافی nt می توان قبل از ورود جنین به ماه چهارم جنینی، از ابتلای او به این ناهنجاری ها اطلاعاتی کسب کرد.

متخصص مربوطه با بررسی اندازه فضای روشن و شفاف در بافت پشت گردن، بیماری را در جنین تشخیص می دهد.

نوزاد مبتلا به ناهنجاری مادرزادی، معمولا مایع تجمع یافته ای در ناحیه پشت گردن خود در طول سه ماه اول بارداری دارد و این فضای روشن، بزرگتر از میزان جنین های سالم و طبیعی می باشد.

سونوگرافی nt باید بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام بگیرد، زیرا در محدوده همین سن بارداری، مایع پشت گردن جنین، شفاف و قابل بررسی است.

 

 سونوگرافی NT باید بین هفته یازدهم تا سیزدهم و شش روز انجام شود

قبل از ۱۱ هفتگی انجام سونوگرافی nt امکان پذیر نیست، زیرا جنین بسیار کوچک است و بعد از هفته چهاردهم نیز مایع شفاف پشت گردن جنین، از بین می رود.

زنان باردار بالای ۳۵ سال سن و خانم های بارداری که در زایمان های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده اند و یا در اقوام درجه یک خود، افرادی با ناهنجاری مادرزادی و ژنتیکی دارند، باید سونوگرافی nt را انجام دهند.

علاوه بر تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی، با سونوگرافی nt، سن دقیق جنین و موقع دقیق زایمان طبیعی قابل تعیین است.

همچنین در طی سونوگرافی NT ، وجود و یا عدم وجود استخوان بینی هم قابل ثبت و بررسی می باشد، زیرا در ناهنجاری های مادرزادی مثل سندروم داون، تیغه استخوان بینی تشکیل نمی شود.

لازم به ذکر است که استخوان بینی در هر سنی از حاملگی قابل اندازه گیری می باشد و ارزش تشخیصی دارد، ولی به علت همراهی با سونوگرافی nt بیشتر در ماه های سه ماهه دوم استفاده می شود.

سونوگرافی NT و استخوان بینی، برای غربالگری بیماری های ژنتیکی شایع و نارسایی قلبی جنین استفاده می شود.

شکل استخوان بینی و زاویه آن با استخوان پیشانی در تشخیص بسیاری از بیماری ها در هر سنی کمک می کند.

علاوه بر مواردی که ذکر شد در طی سونوگرافی nt، متخصص مربوطه با اندازه گیری نواحی مختلف بدن جنین، مثلا اندازه دور سر جنین، طول بدن، استخوان ران و استخوان بازو، سلامت جنین را تا حدی بررسی می کند.

انجام این سونوگرافی برای تمامی زنان باردار مفید است و تا حدی خیالشان را از بابت برخی ناهنجاری های جنین راحت می کند .

 

همراه ما باشید با: سونوگرافی زنان و سونوگرافی سه بعدی

فواید انجام سونوگرافی ان تی (NT) عبارتند از:

  1. به دست اوردن تاریخ دقیق بارداری:

برای مادرانی که زمان دقیق آخرین قاعدگی خود را نمیدانند و یا قاعدگی های نامنظمی دارند سونوگرافی nt بسیار مفید و موثر است، با انجام سونوگرافی nt سایز دقیق جنین اندازه گیری و زمان تقریبی زایمان قابل بررسی است.

  1. تشخیص بارداری چند قلویی:

در سونوگرافی nt اگر بارداری چند قلویی باشد، مشخص میشود و هم چنین میتوان بررسی کرد که جنین ها همسان و یا غیر همسان هستند.

  1. تشخیص مشکلات ماژور ژنتیکی جنین:

برخی از مشکلات ژنتیکی ماژور در سونوگرافی nt قابل تشخیص است، و این بدان معنا نیست که انجام سونوگرافی انومالی در هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام نشود،انجام هر یک از سونوگرافی ها به نوبه خود حائز اهمیت است.

  1. تشخیص زود هنگام سقط جنین ( در سه ماهه اول بارداری ):

متاسفانه ۲% از مادران بارداری که برای سونوگرافی ان تی مراجعه مینمایند، جنینشان مرده است که با انجام سونوگرافی nt زنده بودن یا نبودن جنین مشخص میشود.

  1. بررسی ریسک سندروم دان و دیگر مشکلات کروموزومی:

ریسک سندروم دان بر اساس سن مادر، اندازه گیری دو هورمون در خون مادر، اندازه ان تی، بررسی وجود استخوان بینی جنین، بررسی جریان خون در قلب و داکتوس ونوس انجام میگیرد.

آمادگی لازم قبل از انجام سونوگرافی NT

  •   آب میوه شیرین ( در صورت نیاز آب قند غلیظ ) میل بفرمایید
  •   مثانه خود را خالی کنید
  •   تعیین جنسیت تا قبل از هفته هجدهم امکان پذیر نیست ، لطفا سوال نفرمایید.
  •   قبل از ورود به اتاق سونوگرافی تلفن همراه خود را خاموش کنید

  

انجام سونوگرافی nt مستلزم قرارگیری جنین شما در موقعیت مناسب است ، در نتیجه مدت زمان مشخصی ندارد. در صورت اطلاع از چند قلو بودن جنین خود ، به پذیرش اطلاع دهید. مراجعین گرامی به دلیل اطلاع نداشتن از سونوگرافی nt لطفا از تبادل اطلاعات به یکدیگر خودداری نمایید.

در صورت تمایل به دریافت سی دی این سونوگرافی ( که شامل عکس ها و فیلم های جنین شما در حین سونوگرافی می باشد) ، لطفا قبل از ورود به اتاق سونوگرافی درخواست خود را به پذیرش اطلاع دهید.      

سونوگرافی ntسونوگرافی ntسونوگرافی nt