سندرم ترنر
سندرم ترنر
۱۳۹۶-۰۹-۲۵
تشخیص ناهنجاریهای جنین
تشخیص ناهنجاریهای جنین
۱۳۹۶-۰۹-۲۵
نقش سونوگرافی در تشخیص سنگ کلیه

نقش سونوگرافی در تشخیص سنگ کلیه

نقش سونوگرافی در تشخیص سنگ کلیه :

سنگ کلیه ذرات بسیار کوچکی هستند که در کلیه ها بنا بر ژنتیک و یا سیستم بدنی و یا رژیم غذایی تشکیل می شوند و گاهی از کلیه ها به سمت حالب و مثانه حرکت می کنند.

اندازه این ذرات می تواند از دانه یک شن کوچکتر باشد و به بزرگترین حالت همان توپ گلف برسد مکانیسم بدن طوری است که مواد مغذی را از مواد غذایی می گیرد و آن را به انرژی تبدیل می کند.

بعد از این که مواد مضر جذب شد مواد زائد بدن در پشت روده ها و در خون باقی می ماند. کلیه ها و سیستم مجاری ادراری سدیم و پتاسیم را ذخیره می کنند و آب را در سطح تعادل نگه می دارند و ماده زائد ها به نام اوره را از خون حذف می کنند.

اوره هنگام ماندن غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت، مرغ، سبزیجات خاص در بدن تولید می شود اوره به وسیله جریان خون به کلیه ها می رسد. کلیه ها یک جفت لوبیا شکل ارغوانی قهوه ای هستند که زیر دنده ها قرار دارند.

 

کلیه ها وظیفه خطیر برعهد دارند :

خارج کردن مایعات زائد از خون به شکل ادرار

برقرار کردن تعادل در میزان نمک و دیگر مواد در خون

تولید ارپتروپویتین هورمونی که به تشکیل سلول های قرمز خون کمک می کند.

 

تنظیم فشار خون

معمولا سنگهای کلیوی علت و دلیل خاصی ندارند و مجموع تعداد عوامل مختلف با هم باعث سنگ کلیه می شوند این سنگ ها زمانی ایجاد می شوند که اجزای ادرار از حالت تعادل خارج شوند. در چنین شرایطی ادرار حاوی مواد کریستالی بیشتری خواهد بود. قبل کریستال های کلسیم، اگزالات و اسید اوریک وقایع موجود نیز قادر به رقیق سازی آنها نخواهد بود و به موازات تشکیل کریستال ها ادرار دچار کمبود موادی می شود که قادرند از چسبیدن کریستال ها به یکدیگر و تشکیل سنگ جلو گیری کنند در چنین شرایطی احتمال تشکیل سنگ های کلیوی افزایش می یابد.

هنگام بوجود آمدن سنگ در کلیه بعد از اولین علائم که همان درد در ناحیه کمر است پزشک از بیمار سونوگرافی به عمل می آورد تا از وجود حتمی سنگ در کلیه ها مطمئن شوند و در صورت وجود سنگ در کلیه ناحیه ای که سنگ در آن قرار گرفته را مشخص می کند. سونوگرافی کلیه ( نقش سونوگرافی در تشخیص سنگ کلیه ) برای ارزیابی اندازه، محل و شکل کلیه ها و اندام های مرتبط مانند حالب و مثانه استفاده می شود.

 

حتما بخوانید : تشخیص چسبندگی جفت (آکرتا) با سونوگرافی کالر داپلر

 

سونوگرافی می تواند کیست، تومور، آبسه، تجمع مایع و عفونت در داخل یا اطراف کلیه ها را تشخیص دهد. سنگ کلیه و حالب نیز توسط سونوگرافی تشخیص داده می شوند.

سونوگرافی کلیه بعد از پیوند کلیه به منظور بررسی میزان موفقیت پیوند نیز صورت می گیرد. ممکن است به علت های مختلف نیز سونوگرافی کلیه تجویز شود که به تصمیم پزشک مورد نظر بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *