VCUG برای کودکان دختر
VCUG برای کودکان دختر
۱۳۹۸-۱۲-۰۷
VCUG کودکان
VCUG کودکان
۱۳۹۸-۱۲-۱۳

آنومالی اسکن

سونوگرافی آنومالی اسکن سه ماهه دوم که در ایران باید در هفته ۱۸ و ( در جنین هایی که nt افزایش یافته داشته و یا هر نوع مورد مشکوک در سه ماهه اول داشته اند؛ در هفته ۱۷ ) انجام میشود.

 

سونوگرافی آنومالی اسکن شامل سه بخش است :

۱. بررسی بیومتری و سن جنین

۲. بررسی آنومالی های ساختاری و structural

۳. بررسی soft marker s ها که همان ژنتیک سونوگرام است.

و البته در صورت درخواست، اکو قلب ( اکوکاردیوگرام جنین ) نیز همزمان انجام میشود.

به صورت کلی هدف این است که جنین هایی را که یافته غیر طبیعی ندارند از جنین هایی که نیاز به بررسی های بیش تر ( از جمله آمنیوسنتز ) را دارند، جدا کنیم. برخی آنومالی های ساختاری (علاوه بر ماهیت خود ناهنجاری ساختاری ) نیاز به آمنیوسنتز دارند و برخی نیاز ندارند.

برای مثال : اومفالوسل، هرنی دیافراگماتیک، تترالوژی فالوت، آترزی مری، هولوپروزنسفالی، شکاف لب و کام و … باید مستقیما آمنیوسنتز بشوند. ولی برخی ناهنجاری های ساختاری نیاز به آمنیوسنتز ندارند و مشکل ماهیت خود ناهنجاری است، مانند گاستروشزی، vsd ماسکولر یا آنومالی ابشتین دریچه تریکوسپید.

 

آنومالی اسکن

 

در مورد ژنتیک سونوگرام و بررسی soft marker s ها این نکات مهم است :

مهم ترین آنها در سه ماهه دوم؛ شامل nf یا nuchal fold و NB یا nasal bone است.
در صورت افزایش ضخامت nf ( بین هفته ۱۶ تا ۲۰ به بیش از ۵ میلی متر و بین هفته ۲۰ تا ۲۲ به بالای ۶ میلی متر ) انجام حداقل nipt یا ترجیحا آمنیوسنتز توصیه میشود.

در صورت absent nasal bone در سه ماهه دوم نیز آمنیوسنتز و در صورت هایپوپلاستیک بودن آن نیز nipt و یا آمنیوسنتز توصیه میشود ( برای تشخیص nb هایپوپلاستیک از فرمول nb به bpd استفاده کنید که نباید کمتر از ۱ به ۱۰ باشد یعنی اگر bpd برابر با ۴۰ میلی باشد، حداقل میران قابل قبول nb برابر با ۴ میلی است ).

 

از soft marker های دیگر میتوان به :

  • کیست کورویید پلکسوس
  • پیلکتازی دوطرفه بدون کالکتازی
  • روده اکوژن گرید ۳
  • فوکوس قلبی
  • بند ناف تک شریانی ( sua )
  • ونتریکولومگالی خفیف ( ۱۰تا ۱۲ میلی متر )
  • Short fl و hl ( البته نه در حد آنومالی اسکلتی )
  • Aberent right sub clavian artery
  • ضخامت pre nasal thickness به nb بیش از از ۷۸

 

و…. اشاره کرد.

در حال حاضر سایر soft marker s ها مانند زاویه ایلیاک، طول گوش، زاویه ماگزیلاری فاشیال و … کاربرد دیگری ندارند. در صورت وجود دو عدد soft marker ( به جز nb و nf که توضیح دادم  ) میشود دو راهبرد داشت : یا nipt و آمنیو توصیه شود و یا آزمایشات دابل و کوادراپل و nt را چک کرد و اگر در این موارد، مشکلی نبود با فالو و آنومالی اسکن و اکو کار را ادامه دهیم و اگر دابل و کوادراپل و یا nt دارای موارد مشکوک بودند nipt یا آمنیو انجام داد.

 

سونوگرافی شبانه روزی و سونوگرافی روزهای تعطیل میتواند به شما کمک کند تا در هر ساعتی به پزشک سونوگرافر مراجعه کنید ( پزشک خانم سونوگرافی ) و جای نگرانی نیست، همچنین با مراجعه به سایت طب اعتماد ژیار میتوانید از قبل نوبت بگیرید و تعیین وقت قبلی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *