ریفلاکس چیست؟
ریفلاکس چیست؟
۱۳۹۸-۱۲-۱۹
عوارض رفلاکس و نحوه ی درمان آن
عوارض رفلاکس و نحوه ی درمان آن
۱۳۹۸-۱۲-۲۶

سونوگرافی رنگی در بارداری

سونوگرافی رنگی در بارداری ( داپلر ) به پزشکان نمایش تصویری یا شنیدنی از حرکت خون از طریق رگها، شریان ها و رگ های خونی با امواج صوتی می دهد. صدای منعکس شده می تواند برای تشخیص جریان خون محدود، لخته شدن خون و سلامت جنین استفاده شود. برخلاف تصویربرداری با سونوگرافی که به والدین عکسی از نوزاد در رحم داده می شود، از سونوگرافی داپلر برای مشاهده جریان خون در جنین استفاده می شود.

 

تست های سونوگرافی داپلر با یک دستگاه دستی که به عنوان مبدل شناخته می شود انجام می گردد.

 

چهار نوع اصلی سونوگرافی داپلر به شرح زیر است :

  • سونوگرافی مداوم داپلر
  • سونوگرافی دوبلکس داپلر
  • سونوگرافی رنگی داپلر
  • سونوگرافی قدرت داپلر

 

سونوگرافی مداوم داپلر

سونوگرافی مداوم داپلر از امواج صوتی منعکس شده به عنوان یک ابزار تشخیص شنیدنی استفاده می کند. پزشک برای گوش دادن به صداهای منعکس شده از یک واحد کوچک و قابل حمل استفاده می کند. رگهای خونی مسدود شده باعث ایجاد صدای خاصی مانند باز و بسته شدن رگ های خونی می شوند.

از این نوع سونوگرافی داپلر برای تشخیص سریع محدودیت های احتمالی در جریان خون استفاده می شود.

 

سونوگرافی رنگی در بارداری

 

سونوگرافی دوبلکس داپلر

سونوگرافی دوبلکس داپلر تصویری بصری را با امواج صوتی تولید می کند. هنگامی که امواج صوتی رگ های خونی را رها می کنند، تصویری ایجاد می شود. همچنین صداها با استفاده از یک برنامه رایانه ای به نمودارها تبدیل می شوند تا مسیر جریان خون و سرعت حرکت خون را ارزیابی کنند.

 

سونوگرافی رنگی داپلر

سونوگرافی رنگی داپلر شبیه به سونوگرافی دوبلکس داپلر است که تصویری از امواج صوتی ایجاد می شود. به جای اینکه صداها در یک نمودار تبدیل شوند، تصویر رنگی از سرعت و حرکت جریان خون از صداها ایجاد می شود.

 

سونوگرافی قدرت داپلر

سونوگرافی قدرت داپلر نوعی سونوگرافی داپلر است که می تواند برای نگاه دقیق تر به جریان خون در داخل اندام، به اندامها نفوذ کند. تصویر حاصل شامل یک پوشش رنگی است که سرعت و جهت خون را نشان می دهد.

 

چرا از سونوگرافی داپلر در دوران بارداری استفاده می شود؟

استفاده های تشخیصی مختلفی برای سونوگرافی داپلر در یک محیط پزشکی سنتی وجود دارد اما از نظر بارداری و سلامت جنین، استفاده از آن محدود است.

پزشکان معمولاً از سونوگرافی داپلر در دوران بارداری برای بررسی جریان خون ناف جنین، جریان خون جفت و جریان خون در قلب و مغز جنین استفاده می کنند. با استفاده از نتایج سونوگرافی داپلر، پزشکان می توانند تشخیص دهند که آیا جریان خون محدود به دلیل کم خونی سلول داسی یا حساسیت به RH می باشد و یا رگ های خونی محدود، به دلیل ناهنجاری های جنین است.

 

گردش خون محدود جنین می تواند باعث بروز چه مشکلاتی شود؟

  •  وزن کم جنین در هنگام تولد
  • کاهش اندازه جنین
  • گردش خون محدود همچنین می تواند باعث توسعه ناقصی در جنین شود.
  • در صورت تشخیص کم خونی سلول داسی در کودکان ممکن است برای ارزیابی خطر سکته مغزی، تحت آزمایش سونوگرافی داپلر موسوم به ترانس کرانیال داپلر قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *