سونوگرافی NT
سونوگرافی NT
۱۳۹۸-۱۱-۰۶
نارسایی قلب جنین و راه های تشخیص آن
نارسایی قلب جنین و راه های تشخیص آن
۱۳۹۸-۱۱-۱۳

ناهنجاری های مادرزادی جنین

یکی از مهم ترین علت های مهم در مرگ و میر پری ناتال و نوزادان می باشد. طبق تحقیقات ۳ درصد از نوزادان دارای یک ناهنجاری بزرگ و ۷ درصد دارای نقایص اساسی متعدد هستند. آنها قرن ها افراد کنجکاو را مجذوب خود کرده اند، اما در طول ۵۰ سال گذشته، ناهنجاری های مادرزادی جنین به کانون افزایش مهارت های مختلف و حرفه ای تبدیل شده اند و بخش بزرگی از بودجه بهداشت را در کشورهای توسعه یافته مصرف می کنند.

مرگ و میر ناشی از مشکلات داخل زایمان کاهش یافته است و مراقبت بهتر باعث زنده ماندن نوزادان با وزن کم شده. علاقه بالینی به ناهنجاری ها افزایش یافته است زیرا مدیریت پیچیده جراحی و بیهوشی باعث اصلاح برخی از نقص های اساسی می شود. شناخت سندرمها ( سندرم ترنر )، نحوه وراثت و گاهی اوقات زیبایی شناسی آنها نیاز به اطلاعات دقیق از آسیب شناسی در مورد کودکانی دارد که می میرند.

تشخیص ناهنجاری های جنین را می توان به صورت عمده یا جزئی طبقه بندی کرد. ناهنجاری های جزئی مواردی هستند که ممکن است اهمیت زیبایی داشته باشند اما بندرت به درمان جراحی پزشکی نیاز دارند. در مقابل، ناهنجاری های اساسی مواردی است که تأثیر جدی بر سلامتی، توسعه یا توانایی عملکردی فرد مبتلا می گذارد.

برخی از خانمها، مانند زنان مبتلا به دیابت، آنهایی که مبتلا به ناهنجاری مادرزادی هستند، یا کسانی که فرزندشان مبتلا به بیماری قبلی بوده اند، در معرض خطر بیشتری برای داشتن یک کودک با نقص هنگام تولد هستند.

 

ناهنجاری های مادرزادی جنین

عوامل خطر :

  • سیتومگالوویروس
  • سرخچه
  • توکسوپلاسموز
  • ویروس هرپس سیمپلکس
  • واریسلا

سونوگرافی

ناهنجاری های جنینی پس از عفونت در هر سه ماه گزارش شده است. درگیری اندام یک مشخصه CVS است و ممکن است با هیپوپلازی، اندامهای خمیده یا ساق پا بروز یابد. ضایعات پوستی شایع ترین تظاهرات CVS است. هاله پیرکانانیال وجود ضایعات پوست سر را نشان می دهد. واریسلا به طور مکرر روی CNS اثر می گذارد و منجر به آنسفالیت نکروز کننده می شود.

از جنین های مبتلا به واریسلا و اندام هیپوپلاستی، ۳۹ درصد آسیب مغزی دارند یا در مراحل ابتدایی فوت می کنند. بطور گسترده در سراسر اندام هیدروپس غیر ایمنی در طی ۵ هفته از قرار گرفتن در معرض مادران واریسلا تشخیص داده شده است. شروع سریع هیدروپس نشان می دهد که ممکن است برای میوکاردیت باشد.

 

علل جنین  IUGR

ناهنجاری های جنین ناشی از اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های مادرزادی ( هم کروموزومی و هم غیر کروموزومی ) ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد IUGR را تشکیل می دهند. رشد محدود جنین IUGR می تواند در هر بارداری و یا چند بارداری رخ دهد، اما در صورت وجود گردش خون مشترک جنین منجر به کاهش توده جفت در ارتباط با توده جنین می شود و در نتیجه، عرضه مواد مغذی جنین محدود می شود.

شیوع IUGR در دوقلوها ۱۵ – ۳۰ درصد است و این تعداد با تعداد بیشتری از جنین ها افزایش می یابد. عفونت های ویروسی جنین مانند پاروویروس، سرخچه و سیتومگالوویروس می توانند باعث ایجاد ۵ درصد موارد IUGR بخصوص در صورت بروز آنها شوند.

 

 در حاملگی اولیه

اندازه گیری های رشد جنین در طول حاملگی نشان می دهد که بیشترین واگرایی از پروفایل های رشد طبیعی در نیمه دوم بارداری رخ می دهد که ارگان های جنین از نظر پیچیدگی درحال رشد هستند. از این رو این احتمال وجود دارد که IUGR در درجه اول بر فرآیندهای رشدی که در مراحل پایانی رشد رحم اتفاق می افتند تأثیر بگذارد. در ریه زمان مهمی برای رشد ساکولر، آلوئولار و عروق است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *