ناهنجاری های مادرزادی جنین
ناهنجاری های مادرزادی جنین
۱۳۹۸-۱۱-۰۸
مزایا و معایب سونوگرافی
مزایا و معایب سونوگرافی
۱۳۹۸-۱۱-۱۹

در مقالات گذشته به بررسی ناهنجاری های مادر زادی جنین پرداختیم حال به نارسایی قلب جنین و راه های تشخیص آن می پردازیم با ما همراه باشید :

 

نارسایی قلب جنین و راه های تشخیص آن

 یکی از اصلی ترین جزء بدن قلب است که کار آن تپش، پمپاژ خون و فعالیت های بی وقفه آن می باشد. بیماری های مادر و مصرف دارو در دوران حاملگی از عوامل محیطی در نارسایی قلب جنیناکوی قلب جنین ) است، یکی از بیماری های نارسایی قلب جنین که مادر در هنگام بارداری دچار آن می شود، بیماری دیابت است که شانس این نارسایی را تا هشت برابر افزایش می دهد. باید مصرف داروهایی مانند داروی اعصاب و تشنج را متوقف کرد ، زیرا مصرف این داروها باعث نقایص قلبی در جنین و نارسایی قلب جنین می شود.

 

نارسایی قلب جنین و راه های تشخیص آن

 

نارسایی قلب جنین به چند دسته تقسیم می شود ؟

این نوع  بیماری به سه دسته تقسیم می شود :

  1. ضایعاتی که موجب تنگی خروجی قلب راست به سرخرگ ریه می‌شود.
  2. آن دسته از نارسایی که موجب تنگی خروجی قلب چپ به سرخرگ آئورت شده، که این دو نوع ضایعه باعث نرسیدن خون کافی به ریه‌ها و یا به مغز و اندام‌ها می شود.
  3. سوراخ‌های ایجاد شده بین قلب چپ و راست که خون دو طرف قلب، با هم مخلوط می‌شوند و سبب افزایش ورود خون به ریه‌ها شده و کودک را به طرف نارسایی قلب و ریه می‌برند.

 

رایج ترین بیماریهای نارسایی قلب

  • آئورت دولتی
  • تترالوژی فالوت
  • سوراخ بین بطنی
  • سوراخ بین دهلیزی
  • تنگی دریچه آئورت
  • تنگی دریچه ریوی
  • بازماندن کانال شریانی و جابه جایی سرخرگ‌های بزرگ قلب است.

 

علت به وجود آمدن بیماری نارسایی قلب در جنین

– وجود اسید سولفیک و ویتامیین A در مادر به ویژه در سه ماه اول بارداری واجب است زیرا در این سه ماه مهم ترین اجزاء ساخته شده ی بدن جنین صورت میگیرد و در صورت کمبود این مواد، جنین دچار نارسایی قلبی می شود.

– بیماری دیابت ویا داشتن اضافه وزن مادر، باعث بیماری نارسایی قلب در جنین می شود.

– مادر هایی که سن آن ها بالای ۳۵ سال می باشد می تواند یکی دیگر از دلایل نارسایی قلبی جنین باشد.

– از دلایل به وجود آمدن نارسایی قلبی جنین می تواند مصرف داروهایی از قبیل ( داروهای ضد افسردگی، ضد صرع، فشارخون و ضد دیابت ) ، مصرف سیگار و یا وجود سابقه بیماری قلبی مادرزادی در والدین و فرزندان دیگر خانواده شود.

– والدینی که در ژن های خود،  ژن معیوب و مخفی دارند می تواند یکی از دلایل بیماری نارسایی قلب در جنین باشد.

– یکی از بدترین نوع این بیماری اختلالات کروموزومی می باشد.

– یکی دیگر از علت های نارسایی قلب جنین بیماری سرخچه است.

 

 

بهترین راه تشخیص نارسایی قلبی در جنین کدام است؟

انجام اکوکاردیوگرافی جنین، یکی از بهترین راه تشخیص نارسایی قلبی جنین می باشد . نارسایی قلبی در جنین باعث جمع شدن مایع در نقاط مختلف بدن جنین می شود.

 

نارسایی قلب جنین و راه های تشخیص آن

 

راه درمان این بیماری راحت می باشد؟
برخی از بیماری های مادر زادی قلبی در سنین ۲تا ۵سالگی حدود ۴۰ درصد بهبود می یابند. اما بعضی  از این بیماریها به قدری پیچیده و سخت است که با حیات خارج رحمی منافات دارد یا با هزینه‌های بسیار زیاد و چندین جراحی قادر به ادامه ی زندگی نمی باشد و بایستی در دوره جنینی، سقط با نظر پزشکی قانونی صورت گیرد.

 

سونوگرافی شبانه روزی و سونوگرافی روزهای تعطیل میتواند به شما کمک کند تا در هر ساعتی به پزشک سونوگرافر مراجعه کنید ( پزشک خانم سونوگرافی ) و جای نگرانی نیست، همچنین با مراجعه به سایت طب اعتماد ژیار میتوانید از قبل نوبت بگیرید و تعیین وقت قبلی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *