ریفلاکس مثانه و راه های تشخیص
ریفلاکس مثانه و راه های تشخیص
۱۳۹۸-۱۰-۲۵
اکوکاردیوگرام جنین
اکوکاردیوگرام جنین
۱۳۹۸-۱۱-۰۱

اقدامات درمانی رفلاکس معده

درمان رفلاکس معده در نوزادان با توجه به علائم نوزاد و سن او تجویز می گردد ( اقدامات درمانی رفلاکس معده ) و شامل موارد زیر می باشد :

 • تغییرات غذایی
 • دارو درمانی
 • انجام عمل‌های جراحی
 • تغییرات غذایی

 

اولین اقدامی که پزشک برای درمان رفلاکس معده در کودکان انجام میدهد تغییر روش شیردهی به نوزاد است.

در این مرحله پزشک عموما اقداماتی را توصیه میکند که به شرح زیر می باشد :

 • کودکانی که از شیر مادر تغذیه نمیکنند می بایست یک قاشق غذاخوری برنج به ازای هر ۵۰ گرم شیر در شیشه شیر نوزاد اضافه کرد.

در صورتی که این مخلوط غلیظ شد شما باید سر شیشه را تغییر داده و کمی گشادتر کنید. این فرمول را تغییر ندهید مگر این که پزشک به شما دستور دهد.

 

 • برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، شیر را در بطری ذخیره کرده و به آن برنج را اضافه کنید.

 

 • شیرخوار باید پس از خوردن هر ۲۵ تا ۵۰ گرم از این مخلوط آروغ بزند و در صورتی که از شیر مادر تغذیه می‌کند پس از تعویض هر سینه باید آروغ بزند.

 

 • از دادن شیر زیاد به نوزاد پرهیز کنید. مقدار شیر توصیه شده را مطابق فرمول به نوزاد بدهید.

 

 • پس از شیر خوردن، نوزاد را ۳۰ دقیقه صاف نگه دارید.

 

 • اگر پزشک تشخیص داد که نوزاد به پروتئین شیر حساسیت دارد باید به مدت ۲ تا ۴ هفته به نوزاد پروتئین هیدرولیز شده بدهید. فرمول این نوع پروتئین به گونه‌ای است که به راحتی تجزیه شده و هضم می‌شود.

 

 • داروهای تجویزی

 

حتما بخوانید : ریفلاکس مثانه و راه های تشخیص

 

 

در مرحله دوم پزشک متخصص نوزادان و اطفال ممکن است برای کم کردن اسید معده و درمان رفلاکس داروهایی تجویز کند.

البته پزشک فقط در صورتی این داروها را تجویز می‌کند که رفلاکس معده کودک ادامه داشته باشد و یا علائمی داشته باشد از قبیل اینکه :

شما سعی در تغییر نحوه شیر دادن به کودک داشته باشید، نوزاد در خوابیدن و شیر خوردن دچار مشکل باشد و یا نوزاد به درستی رشد نکرده باشد.

داروهایی مانند مسدود کننده های H2 : مسدودکننده‌های H2 تولید اسید معده را کاهش می‌دهند. این داروها در کوتاه مدت علائم ناشی از رفلاکس معده را در نوزاد کاهش می‌دهند.

این داروها همچنین به بهبود مری نیز کمک می‌کنند. پزشک ممکن است داروهای مسدودکننده H2 را تجویز کند که برخی از آن ها عبارتند از سایمتیدین ( تاگامت  H2 ) ،فاموتیدین ( پدیسید AC ) و …

مهارکننده‌های پمپ پروتون. مهارکننده‌های پمپ پروتون تولید اسید معده را کاهش می‌دهند. این مهارکننده‌ها بهتر از مسدودکننده‌های H2 علائم رفلاکس معده را درمان می‌کنند. این داروها همچنین می‌توانند پوشش مری نوزادان را نیز بهبود دهند.

پزشکان معمولاً مهارکننده‌های پمپ پروتون را برای درمان‌های بلند مدت تجویز می‌کنند. نوزادان باید این داروها را با شکم خالی بخورند تا اسید معده بتواند آن ها را به کار اندازد. مهارکننده‌های پمپ پروتون انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها عبارتند از ازومپرازول ( نکزیوم ) ، امپرازول ( پریلوزک، زگرید ) و …

 • عمل جراحی

عمل جراحی فقط برای نوزادانی که به رفلاکس بسیار شدید معده مبتلا هستند توصیه می‌شود. شیر خوران باید مشکلات تنفسی یا فیزیکی ناشی از رفلاکس معده داشته باشند تا بتوان انجام عمل جراحی را برای آن ها مورد ملاحظه قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *