مصاحبه ویترین مد با دکتر رضا گرامی
مصاحبه ویترین مد با دکتر رضا گرامی
۱۳۹۸-۱۲-۲۷
همه چیز در مورد آمینوسنتز
همه چیز در مورد آمنیوسنتز : فواید، خطرات و …
۱۳۹۹-۰۴-۲۰

روش های جدید درمانی برای رفلاکس معده

روش های جدید درمانی برای رفلاکس معده : برای بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری گوارشی ، پزشک ممکن است شما را به پزشک متخصص گوارش ( GI ) ارجاع دهد. پزشک همچنین ممکن است شما را برای آزمایش های تشخیصی به آزمایشگاه بفرستد یا گزینه های درمانی را پیشنهاد دهد که شامل دارو یا  روش جراحی دستگاه گوارش است.

 

پیشرفت های جدید در درمان رفلاکس معده

امروزه رفلاکس معده معمولاً با داروهایی مانند آنتاگونیست های گیرنده هیستامین ( مسدود کننده H2 ، Pepcid ، Tagamet و Zantac ) و یا با مهار کننده های پمپ پروتون ( PPI Nexium ، Prilosec و Protonix ) درمان می شود. متأسفانه ، این داروها می توانند به مرور زمان اثر خود را از دست بدهند. مهمتر از همه، آنها علل اساسی ریوی رفلاکس اسید را درمان نمی کنند.

برای افرادی که مبتلا به رفلاکس معده شدید هستند، مداخله جراحی ممکن است لازم باشد. گرچه روش معمول لاپاروسکوپی مدتهاست که یک راه حل بسیار مؤثر اثبات شده است ، اما این روش هنوز یک روش تهاجمی است. جراحی، بریدگی ها را شامل می شود و بیماران باید تا چند روز در بیمارستان بمانند.

به همین دلیل، تعداد مبتلایان به رفلاکس معده که تحت این عمل قرار گرفته اند رو به کاهش است. خوشبختانه امروزه تکنیک های جدید و کم تهاجمی تری برای درمان رفلاکس وجود دارد.

 

حتما بخوانید : عوارض رفلاکس و نحوه ی درمان آن

 

گزینه های درمانی کمتر تهاجمی رفلاکس معده

روش LINX

بیماری ریفلاکس معده (GERD ) یک بیماری مزمن و اغلب پیشرونده است که توسط یک اسفنکتر ضعیف مری تحتانی ( LES ) ایجاد می شود و به اسید و صفرا اجازه می دهد تا رفلاکس کنند یا از معده به داخل مری برگردند.

LES عضله ای در محل اتصال مری و معده است که به عنوان سد طبیعی بدن برای رفلاکس عمل می کند. LES مانند دریچه عمل می کند که اجازه می دهد مواد غذایی و مایع از معده عبور کند. به طور معمول، LES در برابر فشار معده مقاومت می کند تا از ریفلاکس جلوگیری کند. در مبتلایان به GERD ، LES ضعیف است و به اسید و صفرا اجازه می دهد تا از معده به مری رفلاکس شوند و اغلب باعث آسیب به آستر مری و علائمی مانند سوزش سر دل، درد قفسه سینه، گلو درد و سرفه می شود.

LINX یک باند کوچک و انعطاف پذیر از آهن ربا و مهره های تیتانیوم محصور است. مهره ها توسط سیم های تیتانیوم به هم وصل می شوند. جذابیت مغناطیسی بین مهره ها به گونه ای طراحی شده است که LES ضعیف را بسته نگه می دارد تا از ریفلاکس جلوگیری کند . نیروهای بلع بطور موقت پیوند مغناطیسی را شکسته و اجازه می دهند مواد غذایی و مایع به داخل معده منتقل شوند. جذب مغناطیسی پس از بلع، LES را می بندد تا سد طبیعی بدن در رفلاکس تقویت شود.

 

روش TIF

فوندوپلیکشن بی نظیر ترانسورال ( TIF ) یک درمان برای بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش (GERD 9 ) است و در محیط سرپایی انجام می شود. روش TIF از داخل معده بیمار بدون برش انجام می شود.

TIF برای تقلید از تکنیک های جراحی تهاجمی تر ساخته شده است ، اما این کار از درون اتفاق افتاده و کاملاً بدون برش و زخم های مرئی است. با استفاده از دستگاه EsophyX ، روش TIF از طریق دهان انجام می شود تا از طریق برش شکمی بتوان به آن رسید. به طور معمول بیش از ۶۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد. این روش با بیهوشی عمومی انجام می شود و سد ضد فشار برای بازگرداندن اتصال معده را بازسازی می کند. اکثر بیماران می توانند روز بعد به خانه بروند و طی چند روز به کار خود برگردند.

 

روش جراحی روباتیک

اگر پزشک شما جراحی را برای درمان رفلاکس معده توصیه می کند، ممکن است شما یک کاندید برای یک روش ایمن، مؤثر و با حداقل تهاجم باشید. استفاده از پیشرفته ترین فن آوری موجود، پزشکان را قادر می سازد این عمل ظریف را با پیشرفت دقیق ، بینایی برتر ، مهارت و دسترسی بهتر به منطقه آسیب دیده انجام دهند.

این فناوری از ابزارهای بسیار کوچکتری نسبت به کنترل دستی استفاده می کند. برخی از مزایای باورنکردنی آن عبارتند از: زمان بهبودی سریعتر؛ برش های کوچکتر؛ از دست دادن خون ، زخم و درد کمتر است. جراحی روباتیک فوق العاده دقیق است و این بدان معنی است که در بدن شما استرس کمتری به وجود می آید.

 

در سونوگرافی الوند انواع سونوگرافی انجام می شود، سونوگرافی شبانه روزی و سونوگرافی روزهای تعطیل میتواند به شما کمک کند تا در هر ساعتی به پزشک سونوگرافر مراجعه کنید، همچنین با مراجعه به سایت طب اعتماد ژیار می توانید از قبل نوبت بگیرید و تعیین وقت قبلی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *