سونوگرافی داپلر عروق

آزمایش سونوگرافی داپلر از امواج صوتی انعکاس یافته برای بررسی چگونگی جریان خون در میان عروق خونی استفاده می­ کند. خونی که به دستگاه نزدیک میشود و خونی که از آن دور میشود به ترتیب با رنگهای قرمز و آبی در صفحه نمایشگر قابل دیدن است. از این روش برای بررسی و تشخیص و تنگیهای عروقی، جداسازی تودههای کمخون از پرخون، انسداد گرفتگی عروقی اندام در افراد سیگاری و ... استفاده میشود.  این آزمایش به پزشکان در ارزیابی جریان خون در شریان ­ها و رگ های اصلی بازوها، پاها، و گردن کمک می­ نماید. سونوگرافی داپلر انسداد و کاهش جریان خون را در نواحی باریک عروق اصلی گردن نشان می­ دهد، چنین انسدادهایی می­توانند موجب سکته مغزی شوند. همچنین این سونوگرافی می­تواند لخته­ های خونی موجود در وریدهای پا (ترومبوز ورید عمقی، و یا DVT) را که می­توانند موجب گشادی و انسداد جریان خون به ریه­ ها شوند (آمبولی ریوی) را نیز نشان دهد. همچنین، سونوگرافی داپلر را می توان در دوران بارداری، به منظور ارزیابی جریان خون نوزاد متولد نشده (جنین) و بررسی سلامت وی بکار بست.

 

 آمادگیهای پیش از سونوگرافی داپلر 

ـ مشابه آمادگی سونوگرافیهای ارتوپدی است. به علاوه ترس و اضطراب بیمورد بیمار ممکن است اختلال مختصری در نتایج سونوگرافی داپلر ایجاد نماید.  ـ انجام سونوگرافی داپلر با صدای حرکت خون سرخرگی و سیاهرگی که گاهی شبیه صدای جیغ گربه است همراه میباشد. از این صداها هراس پیدا نکنید.

 

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می‌گیرد؟

متخصص سونوگرافی داپلر، وسیله‌ای را که به اندازه یک قالب صابون است، بر روی ناحیه خاصی از بدن (ناحیه‌ای که قرار است سونوگرافی داپلر بر روی آن انجام گیرد) قرار می‌دهد.

بدون هیچ گونه عمل تهاجمی و یا وارد شدن از طریق پوست این کار صورت می‌گیرد. بنابراین مزیت مهم این روش، امن بودن آن است.

پس از قرار گرفتن این وسیله بر روی پوست بدن، متخصص آن را حرکت می‌دهد. حرکت گلبول‌های خونی در رگ‌های فرد، سرعت برگشت امواج را تغییر می‌دهد و بر اساس بازگشت امواج فراصوت، دستگاه پردازشگر تصاویری را بر روی مانیتور ایجاد می‌کند که نشان دهنده جریان خون در فرد است.

این آزمون می‌تواند روش جایگزینی برای روش‌های تهاجمی مانند آنژیوگرافی و ونوگرافی باشد. در طی این دو روش ذکر شده، ماده رنگی به عروق خونی تزریق می‌شود تا تصاویری با اشعه X بدست آید و طبق این تصاویر مشکل فرد تشخیص داده می‌شود.

همچنین سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می‌کند تا میزان آسیب به شریان ها را بررسی کند تا بر اساس میزان صدمات وارده، اقدامات درمانی خاصی را انجام دهد.متخصص رادیولوژی باید بسیار ماهر باشد تا در طی مدت زمان محدود، هم تست سونوگرافی داپلر را از بیمار بگیرد و هم نتایج را به بهترین شکل تفسیر کند.