عوارض سونوگرافی در دوران بارداری
عوارض سونوگرافی در دوران بارداری
۱۳۹۸-۱۱-۰۲
ناهنجاری های مادرزادی جنین
ناهنجاری های مادرزادی جنین
۱۳۹۸-۱۱-۰۸

سونوگرافی NT

اگر متوجه شدید که باردار هستید، از همین حالا تا زمان تولد کودک چندین قرار ملاقات و غربالگری با پزشک دارید. غربالگری قبل از تولد می تواند مشکلات سلامتی شما مانند کم خونی یا دیابت حاملگی را شناسایی کند. غربالگری همچنین می تواند سلامت کودک و ناهنجاری های جنین شما را تحت نظر داشته باشد و به شناسایی ناهنجاری های کروموزومی کمک کند.

غربالگری بارداری در سه ماهه اول، دوم و سوم انجام می شود. غربالگری سه ماهه اول نوعی آزمایش قبل از تولد است که اطلاعات اولیه در مورد سلامتی کودک شما ( یعنی خطر کودک شما برای ناهنجاری های کروموزومی ) به پزشک شما ارائه می دهد.

اسکن شفاف ( سونوگرافی NT ) این آزمایش به طور معمول بین هفته های ۱۱ و ۱۳ بارداری انجام می شود.

 

هدف از سونوگرافی NT چیست ؟

اسکن NT یک آزمایش غربالگری متداول است که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. این تست اندازه بافت شفاف به نام شفافیت نوشی را در پشت گردن کودک شما اندازه گیری می کند.

برای جنین غیر معمولی نیست که مایع یا فضای خالی در پشت گردن داشته باشد. اما فضای بسیار واضح می تواند نشانگر سندرم داون باشد، یا ممکن است ناهنجاری کروموزومی دیگری مانند سندرم پاتائو یا سندرم ادواردز را نشان دهد.

سلولهای بدن ما قسمتهای زیادی از جمله هسته دارند. هسته ماده ژنتیکی ما را نگه می دارد. در بیشتر موارد، هسته دارای ۲۳ جفت کروموزوم است که به طور مساوی از هر دو والدین به ارث می برند.

افرادی که مبتلا به سندرم داون هستند، یک نسخه اضافی از کروموزوم ۲۱ دارند. سندرم داون، که قابل درمان نیست، باعث تاخیر در رشد و ویژگی های جسمی متمایز می شود.

 

این بیماری شامل :

  • قد کوتاه
  • چشمهایی با یک شکاف به سمت بالا
  • کم عضله

سندرم پاتائو و سندرم ادواردز ناهنجاری های نادر و غالباً کشنده کروموزوم هستند. متأسفانه، بیشتر نوزادانی که با این ناهنجاریها متولد می شوند، در سال اول زندگی می میرند.

 

 سونوگرافی NT در دوران بارداری چه زمانی انجام شود ؟

فضای روشن در پشت گردن کودک در حال رشد تا هفته ۱۵ ممکن است ناپدید شود، بنابراین اسکن NT باید در سه ماهه اول انجام شود.

این آزمایش همچنین می تواند شامل کار خون برای اندازه گیری میزان پروتئین پلاسما و گنادوتروپین کوریونی انسان ( HCG )، یک هورمون مادر باشد. سطح غیر طبیعی هر یک ممکن است نشان دهنده یک مشکل کروموزوم باشد.

 

اسکن NT چگونه کار می کند ؟

در طول غربالگری، پزشک یا تکنسین شما برای سونوگرافی جنین، سونوگرافی شکمی انجام می دهد. می توانید یک روش ترانس واژینال داشته باشید که یک پروب سونوگرافی از طریق مهبل شما وارد می شود.

سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از درون بدن شما استفاده می کند. از این تصویر، پزشک یا تکنسین شما شفافیت، یا فضای روشن را در پشت گردن کودک شما اندازه گیری می کند. آنها می توانند سن یا تاریخ تولد شما را در یک برنامه رایانه ای وارد کنند تا خطر ابتلای کودک به ناهنجاری را محاسبه کند.

اسکن NT نمی تواند سندرم داون یا هر ناهنجاری کروموزومی دیگر را تشخیص دهد. آزمایش فقط خطر را پیش بینی می کند. در مورد آزمایش خون موجود با پزشک خود صحبت کنید. آنها همچنین می توانند به ارزیابی خطر کودک شما کمک کنند.

مانند هر پیش بینی، میزان دقت متفاوت است. اگر یک سونوگرافی NT را با آزمایش خون ترکیب کنید، غربالگری حدود ۸۵ درصد برای پیش بینی خطر ابتلا به سندرم داون دقیق است. اگر آزمایش خون را با اسکن تلفیق نکنید، میزان دقت آن به ۷۵ درصد کاهش می یابد.

 

غربالگری در مقابل آزمایش تشخیصی

دریافت نتایج غیرقابل قطع یا مثبت از سونوگرافی NT می تواند ترسناک باشد. به خاطر داشته باشید که اسکن NT فقط می تواند خطرات کودک شما را پیش بینی کند، در مورد ناهنجاری های کروموزومی پاسخ قطعی ارائه نمی دهد. اسکن NT یک آزمایش غربالگری است، نه یک آزمایش تشخیصی.

بین غربالگری و آزمایش تشخیصی تفاوت هایی وجود دارد. هدف از انجام آزمایش غربالگری، شناسایی عوامل خطر برای یک بیماری خاص است. از طرف دیگر آزمایش تشخیصی وجود بیماری را تأیید می کند.

 

سونوگرافی شبانه روزی و سونوگرافی روزهای تعطیل میتواند به شما کمک کند تا در هر ساعتی به پزشک سونوگرافر مراجعه کنید ( پزشک خانم سونوگرافی ) و جای نگرانی نیست، همچنین با مراجعه به سایت طب اعتماد ژیار میتوانید از قبل نوبت بگیرید و تعیین وقت قبلی داشته باشید.

 

منبع : https://www.healthline.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *