ریفلاکس در نوزادان
ریفلاکس در نوزادان
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
آنومالی اسکن
۱۳۹۸-۱۲-۱۱

VCUG برای کودکان دختر

VCUG چیست؟

این آزمایش ( VCUG برای کودکان دختر ) نحوه عملکرد دستگاه ادراری را مشخص می کند. مجاری ادراری شامل موارد زیر است :

  • مثانه ( جایی که ادرار در آن ذخیره می شود ).
  • مجرای ادرار ( لوله بین مثانه و کلیه ).
  • مجرای ادرار ( لوله ای از مثانه تا دهانه ای که ادرار بیرون می آید ).
  • کلیه ها ( جایی که ادرار درست می شود ).

 

آزمایش VCUG برای کودکان دختر چگونه انجام می شود ؟

یک تکنسین شما و فرزندتان را به اتاق آزمایش می برد. یک میز بزرگ و یک دوربین بزرگ را خواهید دید که به یک مانیتور متصل است. از فرزند شما خواسته می شود که لباس بیمارستانی برپا کند و روی میز دراز بکشد.

اگر مایل به ماندن در کنار فرزند خود در اتاق هستید، به شما یک پیش بند برای پوشیدن داده می شود. شما ممکن است در کنار او بایستید تا از او حمایت و حواس پرتی کنید.

ممکن است پرتوی ایکس از شکم فرزند شما ( شکم ، معده ) گرفته شود. رادیولوژیست یا تکنسین از کودک شما می خواهد که پاهای خود را در وضعیت ” پروانه ” یا ” قورباغه ” قرار دهد.

در مرحله بعد، تکنسین سوند ( لوله نرم و قابل انعطاف ) را درون مجرای کودک شما وارد می کند. قرار دادن سوند ممکن است برای کودک شما احساس ناراحتی کند، اما این قسمت از آزمایش به سرعت تمام می شود. کودک شما ممکن است احساس کند که در هنگام ورود لوله مجبور به ادرار کردن است، حتی اگر مثانه او خالی باشد.

هنگامی که کودک شما در زیر دوربین بزرگ قرار دارد، مواد کنتراست ( مایع واضح که امکان مشاهده مثانه را فراهم می کند ) از یک بطری از طریق سوند به مثانه او جاری می شود. هنگامی که مثانه پر می شود، او احساس نیاز به ادرار کردن را احساس می کند. از او خواسته می شود وقتی احساس کند مثانه اش پر است، بگوید. رادیولوژیست از او می خواهد تا هنگام گرفتن اشعه ایکس، مایع را چند ثانیه بیشتر نگه دارد.

سپس نوار نگهدارنده سوند در محل برداشته می شود. کاتتر وقتی ادرار می کند بیرون می آید. مهم است که او هنگام ادرار کردن، همچنان بماند، زیرا اشعه X گرفته می شود.

 

قبل از انجام آزمایش باید چه کنیم ؟

معمولاً می توانید قبل از انجام آزمایش، برنامه های معمول خوردن، و خواب کودک خود را حفظ کنید. ممکن است دستورالعمل های مختلفی وجود داشته باشد، اگر کودک شما در همان روز آزمایشات بیشتری در رادیولوژی انجام دهد.

 

VCUG برای کودکان دختر

VCUG برای کودکان دختر

 

چگونه باید فرزندم را آماده کنم ؟

کودکان معمولاً وقتی می دانند که چه چیزی را باید انجام دهند و چه انتظاری از آنها دارند، کمتر می ترسند و احساس موفقیت بیشتری می کنند.

میزان جزئیاتی که ارائه می کنید به سن و سطح رشد فرزند شما، واکنش به تجربیات قبلی مراقبت های بهداشتی و میزان اضطراب در مورد این تست بستگی دارد. صحبت در مورد آن می تواند به او در طی تست راحت تر کمک کند، که این روند برای هر دو شما راحت تر خواهد شد.

 

بیشتر کودکان وقتی از کلمات ساده برای توضیح استفاده می کنید، بهتر متوجه می شوند.

چرا آزمایش لازم است ؟ به عنوان مثال ، ” این آزمایش به ما کمک می کند تا دریابیم که مثانه و کلیه های شما چگونه کار می کنند ” یا ” این آزمایش به ما کمک می کند تا دریابیم که چرا دچار عفونت مثانه و کلیه شده اید. “

برای بسیاری از کودکان، نگرانی بزرگ این است که آیا این آزمایش برای آنها آسیب به وجود می آورد یا خیر. به او اطمینان دهید که اگرچه ممکن است ناراحتی وجود داشته باشد، اما فقط چند لحظه طول خواهد کشید.

 

در طول آزمایش

کتاب بخوانید، اسباب بازی را نگه دارید تا بتواند با آن بازی کند، ” آیا می توانید حدس بزنید ” را بازی کنید و سرنخ هایی در مورد افراد / حیوانات خانگی که می دانید، چیزهایی که در اتاق مشاهده می کنید را به او بگویید.

 

بعد از آزمایش چه انتظاری می توان داشت ؟

ممکن است در جایی که سوند قرار داشته  ادرار کمی صورتی به نظر برسد و درد موقتی وجود داشته باشد. به فرزند خود اطمینان دهید که این موارد طبیعی است و به زودی از بین خواهد رفت. گاهی اوقات یک حمام گرم ( آب ساده و بدون حباب ) می تواند آرامش بخش باشد. کودک خود را به نوشیدن مایعات فراوان تشویق کنید. به برگه آموزش ، ” پس از سوند ادرار ” مراجعه کنید.

 

چه چیز دیگری باید بدانیم ؟

زنان باردار نمی توانند در طول آزمون در اتاق معاینه حضور داشته باشند. یکی از اعضای خانواده یا دوستان، در سن ۱۸ سال و بالاتر می تواند در کنار فرزند شما بماند. ممکن است در طول آزمایش کسی در اتاق نباشند، لطفاً در اتاق انتظار یک بزرگسال در کنار آنها بماند.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید با بیمارستان کودکان تهران تماس بگیرید. ( ۶۶۱۷۵۶۵۰ ۰۲۱ – ۶۶۱۷۵۶۴۵ ۰۲۱ )

 

همچنین میتوانید از طریق پزشک خانم سونوگرافی در بهترین سونوگرافی تهران به مشکل نوزاد خود بپردازید.

سونوگرافی برای نوزادان همه روزه وجود دارد و جای نگرانی نیست سونوگرافی شبانه روزی و سونوگرافی روزهای تعطیل میتواند به شما کمک کند تا در هر ساعتی به پزشک سونوگرافر مراجعه کنید، همچنین با مراجعه به سایت طب اعتماد ژیار میتوانید از قبل نوبت بگیرید و تعیین وقت قبلی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *