سونوگرافی آنومالی چیست؟
سونوگرافی آنومالی چیست؟
۱۳۹۸-۱۰-۱۷
رفلاکس معده در نوزادان
رفلاکس معده در نوزادان
۱۳۹۸-۱۰-۲۳

هیپ چیست؟

هیپ چیست؟ در واقع از پیچیده ترین مفاصل بدن انسان می باشد، که در صورت بروز بیماری و عدم درمان به موقع آن برای فرد در سنین بالاتر میتواند مشکلات بسیار عدیده ای به وجود آورد و این مشکل معمولا در اثر گستردگی حرکات و نیز تحمل وزن بدن در نوزادی بروز پیدا میکند.

 

مشکلات هیپ چیست؟

یکی از مشکلات در نوزادان که به طور مادرزادی ممکن است به آن مبتلا گردند، در رفتگی مفصل لگن ( محل مفصل شدن استخوان ران با حفره ی استخوان لگن هیپ ) است، چنانچه نوزاد دچار این مشکل باشد مهم است که این عارضه را در همان ابتدای زندگی تشخیص داده و درمان کرد.

در نظر داشته باشید این عارضه ممکن است در ابتدا مشکل مشهودی ایجاد نکند، و شما متوجه آن نگردید بنابراین دکتر با معاینه، مفصل لگن را در هر بار ویزیت سعی می کند تشخیص دهد.

دکتر برای معاینه ی مفصل لگن هیپ نوزاد، به آرامی استخوان‌ های ران را فشار می ‌دهد و می‌ کشد تا ببیند آیا این استخوان در حفره لگن لق می زنند یا نه. هنگامی که سن نوزاد بالاتر رفت، دکتر دو ران او را به طرفین باز می‌ کند تا ببیند آیا این استخوان ‌ها به راحتی باز می ‌شوند یا نه.

چنانچه دکتر تشخیص دهد مشکل مفصل لگن جدی میباشد شما را به یک ارتوپد اطفال ارجاع میدهد. ارتوپد اطفال پزشکی است که در مشکلات استخوان و مفاصل کودکان تخصص دارد و به بررسی آنها می پردازد.

یکی از راه های تشخیص که ممکن است پزشک برای بررسی مفصل لگن از آن استفاده کند سونوگرافی می باشد، که میتوانید از طریق پزشک خانم سونوگرافی در بهترین سونوگرافی تهران به مشکل هیپ لگن نوزاد خود بپردازید و همچنین در حدود سه ماهگی نوزاد ممکن است رادیوگرافی با اشعه ایکس استفاده شود.

سونوگرافی هیپ برای نوزادان همه روزه وجود دارد و جای نگرانی نیست سونوگرافی شبانه روزی و سونوگرافی روزهای تعطیل میتواند به شما کمک کند تا در هر ساعتی به پزشک سونوگرافر مراجعه کنید، همچنین با مراجعه به سایت طب اعتماد ژیار میتوانید از قبل نوبت بگیرید و تعیین وقت قبلی داشته باشید.

 

همچنین بخوانید : تشخیص اسپینا بیفید

 

 در رفتگی مادر زادی مفصل ران دارای چه علائمی می باشد :

این علائم نسبت به سن بچه ها متفاوت است و معمولا در رفتگی مادرزادی سر استخوان ران در بچه ها را در دو محدوده سنی قبل و بعد از سه ماهگی تعریف میکنند.

 

این علائم عبارتند از :

  • در ناحیه کشاله ران همه نوزادان چین های پوستی بطور طبیعی وجود دارد. در این بیماری این چین ها ممکن است در دو طرف غیر قرینه بوده و چین های کشاله ران در طرف دررفته بیشتر باشد.
  • مفصل ران نوزاد، دچار محدودیت حرکت شده و بخصوص دو ران بچه خوب از هم باز نمیشوند و مادر ممکن است نتواند ران های نوزاد را برای تعویض پوشک خوب از هم باز کند.

 

یکی از راهای تشخیص این بیماری تست ارتولانی و بارلو می باشد : در این تست ها که توسط پزشک انجام میشوند پزشک نوزاد را به پشت بر روی تخت خوابانده و با گرفتن ران و ساق نوزاد، مفصل ران را با فشار دست جا میندازد و با برداشته شدن فشار مفصل دوباره در میرود.

 

تشخیص بیماری در رفتگی مفصل لگن هیپ چیست؟

 DDH را در نوزادان می‌توان به چند طریق تشخیص داد که بر مبنای معاینه بالینی و مشاهده ظاهری کودک صورت می‌گیرد. از جمله این روش ها تست‌های ارتولانی، بارلو و گالزی می‌باشد.

بسیاری از متخصصان معتقدند که دررفتگی لگن نوزادان با انجام یک سونوگرافی در روزهای نخست تولد قابل تشخیص است و در صورت تشخیص به موقع این بیماری با روشهای ساده قابل درمان می باشد.

در روش گراف با تشخیص به موقع دررفتگی لگن می توان نوزاد را با روشهای ساده در مدت دو تا سه ماه درمان کرد و نیازی به انجام جراحی و تبعات بسیار آن نیست و همچنین میتوان گفت نیمی از نوزادان مبتلا به در رفتگی لگن هیچ علامتی ندارند لذا فقط با انجام سونوگرافی این بیماری قابل تشخیص است.

 

حتما بخوانید : تشخیص ناهنجاریهای جنین

 

درمان در رفتگی مادرزادی لگن هیپ :

در اکثر مواقع در رفتگی مادر زادی مفصل لگن با استفاده از یک بریس نرم درمان می ‌شوند. این بریس زانوهای نوزاد را در حالت باز شده به طرفین و خم‌ شده روی قفسه سینه نگه می ‌دارد.

اگر نوزاد شما با این بریس تحت درمان باشد، پزشک مفصل لگن او را هر یک تا دو هفته معاینه می ‌کند، تا ببیند آیا مفصل لگن در جای خود ثابت شده است یا نه.

هنگامی که مفصل لگن جا افتاد، نوزاد باید ۲ تا ۳ ماه دیگر این بریس را داشته باشد. در مجموع ممکن است لازم باشد نوزاد برای ۳ تا ۶ ماه به طور شبانه ‌روزی این بریس را پوشیده باشد.

بر طبق تحقیقات ۵ درصد نوزادان مبتلا به عارضه ی در رفتگی لگن به درمان‌ های بیشتری از بریس نیاز دارند. ممکن است لازم باشد، پای آن ها گچ گرفته شود و عد‌ه‌ ای هم نهایتا نیاز به جراحی برای تثبیت مفصل لگن پیدا می ‌کنند.

در سنین بالاتر مثلا بالای یک و نیم سالگی در اکثر مواقع برای درمان از عمل جراحی کمک گرفته میشود. در این سنین عمل جراحی به منظور جا اندازی باز مفصل در رفته انجام میشود چون معمولا جا اندازی در رفتگی در این سنین امکانپذیر نیست.

 

نحوه درمان

به غیر از عمل جا اندازی باز در رفتگی در این سنین به دلیل اینکه شکل استخوان ها تغییر میکند عمل جراحی بر روی استخوان بدین صورت که پزشک جراح، استخوان لگن را در نواحی خاصی میشکند و آنها را در وضعیت مناسبی قرار میدهد تا در وضعیت جدید جوش بخورند و شکل تغییر یافته استخوان های اطراف مفصل ران طبیعی تر شود. به این نوع عمل جراحی استخوانی، عمل استئوتومی سالتر Salter osteotomy میگویند.

و اما چنانچه تشخیص و درمان بیماری بعد از دو سالگی انجام شود احتمال اینکه حفره استابولوم شکل طبیعی خود را بدست آورد کم است و معمولا بیمار در سنین بالاتر، زودتر از معمول دچار استئوآرتریت ( سائیدگی مفصل ) ران میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *