سونوگرافی جنین
سونوگرافی جنین
۱۳۹۸-۱۰-۱۴
هیپ چیست؟
هیپ چیست؟
۱۳۹۸-۱۰-۱۷

سونوگرافی آنومالی چیست؟ ( و چه زمانی انجام می گردد؟ )

سونوگرافی آنومالی چیست؟ در سه ماهه دوم بارداری یعنی هفته ۱۳ تا ۲۸ بارداری انجام می شود ( معمولا در هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام میشود ) که در آن محل قرار گرفتن جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها را نشان میدهد که یک تصویر کلی از جنین را در این سونوگرافی میتوانید ببینید، تک تک اعضای حیاتی جنین مثل قلب و مغز و کلیه و معده و غیره مورد بررسی قرار میگیرد و هرگونه ناهنجاری مثل سوراخ های قلب، بطن های مغز و … نیز چک میشود. این سونوگرافی در اواسط بارداری برای کنترل رشد خوب و سلامتی فرزند توصیه می شود.

نکته مهم در انجام سونوگرافی، بررسی سلامت کودک شما و تعیین جنسیت است و همانطور که در بالا اشاره نموده ایم در این اسکن سونوگرافر رشد کودک و سلامت اندام های حیاتی بدن و ساختار قسمت های مختلف جنین را بررسی کند. در واقع این اسکن برای شناسایی و ارزیابی هر اختلال قابل توجهی که کودک ممکن است در هر یک از قسمتهای بدن داشته باشد مثل ( تشخیص ناهنجاریهای جنین ) استفاده می شود و همچنین موقعیت جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد را بررسی می کند. این اسکن همچنین به عنوان اسکن مورفولوژی یا اسکن هفته ۲۰ بارداری نیز شناخته می شود.

سونوگرافی آنومالی چیست؟ و چقدر دقیق است؟

سونوگرافی آنومالی در اواسط بارداری بسیار اهمیت دارد زیرا نتایج سونوگرافی جنین نشان دهنده پیشرفت کودک در رحم و کمک به تعیین گراف رشد فرزند است و به تشخیص زودهنگام بیماری های کودک در حال رشد کمک بسیاری میکند. در واقع نتایج حاصل شده از این اسکن نشان می دهد که کودک در حال رشد به طور عادی و به طور معمول در سرعت های معمول در حال رشد است. در صورت نقص، دکتر شما در مورد اقدام اصلاحی که می تواند برای حل هر گونه انحراف کودک از گراف رشد منظم مورد بحث قرار گیرد بحث خواهد کرد.

در این باره میتوان گفت که سونوگرافی آنومالی معمولا دقیق هستند و تصویری واضح نشان می دهند. ولی همیشه لازم نیست که اسکن ۱۰۰٪ دقیق باشد و نتایج صحیح را در همه زمان ها نشان دهد. زیرا تشخیص ناهنجاری ها در کودک، مخصوصا در اندام های حیاتی، دشوار است و یک اسکن آنومالی ممکن است مشابه باشد یا نباشد و ممکن است برای تصویر واضح تر از جنین چندین بار اسکن تکرار شود تا نتیجه مطلوب به دست بیاید و در این خصوص معمولا به والدین گفته می شود نتایج اسکن ممکن است ۱۰۰٪ دقیق نباشد.

نحوه انجام سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی یک سونوگرافی با روند عادی می باشد و هیچ گونه آماده سازی خاصی نمی خواهد، فقط کافی است که مثانه پر باشد زیرا با مثانه خالی انجام نمیشود و بهتر است ۱ لیتر مایعات قبل از انجام بنوشید، در واقع مایع موجود در مثانه، به تکنسین کمک می کند که بهتر فرزندتان را ببینید.
در این سونوگرافی از شکم ( ناحیه ناف ) تا استخوان لگن را اسکن میکند پس کار پیچیده ای نمی باشد فقط در زمان سونوگرافی، روی یک میز دراز می کشید و سونوگرافر، مبدل را روی شکمتان به حرکت در می آورد و میتوانید تصویر فرزندتان را روی صفحه نمایش ببینید.

کاربردهای سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی کاربردهای متعددی دارد که سبب تحول زیادی در مامایی و مراقبت های بهداشتی از مادر و جنین و نیز مراقبت های دوران بارداری شده است. در این سونوگرافی بسیاری از ناهنجاری هایی را که منجر به اختلال شکل بدن جنین که در رحم مادر به سر میبرد را تشخیص داد. از قبیل بزرگی سر جنین، عدم تشکیل مغز در جنین، شکاف های ستون فقرات و بیرون زدگی نخاع، ناهنجاری های گوارشی و اختلالات کلیوی اشاره نمود و همچنین بیماری های کلی جنین مثل ( علائم سونوگرافیک سندروم ).

متخصص هنگام سونوگرافی آنومالی، لیستی از اختلالاتی را در اختیار دارد که باید کنترل شود. این اختلالات ممکن است خیلی جدی باشد و حیات جنین را تهدید کند یا اختلالی باشد که پس از به دنیا آمدن نوزاد قابل درمان باشد. بسیاری از اختلالات نظیر آنانسفالی، مشکلات ناحیۀ شکم، دست و پا و نقص‌های لولۀ عصبی و حتی مشکلات کلیه به احتمال زیاد تشخیص داده می‌شود. اما برخی اختلالات نظیر مشکلات قلبی و عروقی یا هیدروسفالی، انسداد دستگاه گوارش یا فتق دیافراگم فقط در نیمی از موارد این مرحله تشخیص داده می‌شود. اگر هنگام اسکن، اختلالات قابل درمانی تشخیص داده شود، متخصص به پزشک اطلاع خواهد داد تا به محض به دنیا آمدن نوزاد، مراقبت‌های لازم از او به عمل آید و درمان را آغاز کنند. بسیاری از اختلا‌لات موجود در لیست متخصص بسیار نادر است و جای نگرانی وجود ندارد.

 تشخیص سونوگرافی آنومالی در چه چیزهایی می باشد :

 • ضربان قلب جنین که در آن سونوگرافر رشد و عملکرد درست آن و تمام شریان ها و رگ های خونی که خون را از قلب حمل می کنند بررسی می کند.
 • چهره جنین که در آن سونوگرافر شکاف لب را بررسی میکند که البته تشخیص آن کی دشوار است و امکان اینکه در اسکن مشخص نشود هم گاها وجود دارد.
 • بررسی کلیه ها که در آن سونوگرافر کلیه های جنین و پر یا خالی بودن مثانه او را بررسی می کند. در صورتی که مثانه در ابتدای آزمایش خالی باشد، در صورت پر شدن آن در طول اسکن مشاهده آسان تر می شود.
 • بررسی سر جنین که در آن سر جنین در صورت وجود مشکلات مغزی نیز بررسی میگردد.
 • برسی ستون فقرات جنین که سونوگرافر به بررسی رشد ستون فقرات کودک و پوست پشت – ستون فقرات که  به درستی پوشش داده شده یا خیر میپردازد.
 • برسی دست و پا جنین سونوگرافر رشد دست ها، پاهای کودک را بررسی می کند تا از درستی آن اطمینان حاصل کند.
 • برسی شکم جنین در واقع سونوگرافر دیواره شکم را مورد بررسی قرار میدهد تا اطمینان حاصل کند که تمام اندام های جلویی را پوشش میدهد یا خیر و همچنین معده جنین را مورد بررسی قرار میدهد.
 • بررسی مایع آمنیوتیک که در آن سونوگرافر مایع آمنیوتیک پیرامون نوزاد را بررسی می کند تا مطمئن شود به قدر کافی مایع وجود دارد.
 • بررسی موقعیت جنین.

این بررسی بسیار مهم است و در آن سونوگرافر موقعیت جفت را بررسی میکند. اگر جفت در قسمت پایین رحم قرار داشته باشد، پزشک این موضوع را به شما می گوید و این وضعیت به عنوان افتادگی جفت شناخته شده است، که در سه ماهه سوم سونوگرافی دیگری برای مشاهده محل جفت و اطمینان از دور بودن آن از دهانه رحم توصیه می شود. جفت اگر پایین باشد در سه ماهه سوم ممکن است خونریزی بیش از حد را در هنگام زایمان ایجاد کند، اما جفت پایین در طول هفته ۱۸ – ۲۰ بارداری باعث ایجاد نگرانی و مشکل نمی شود.

سونوگرافر در سونوگرافی آنومالی قسمت های بدن جنین را در حین اسکن اندازه گیری می کند و این قسمت ها را با رشد استاندارد در آن دوران بارداری مقایسه می کند.

قسمت هایی را که سونوگرافر معمولا مورد بررسی قرار میدهد :

 • دور سر (HC)
 • دور شکم (AC)
 • استخوان ران (FL)
 • بررسی مقدار طبیعی بزرگترین قطر جنین (BPD)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *